A A A K K K
для людей із порушенням зору
Коровинська громада
Сумська область, Роменський район

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

Дата: 14.02.2022 15:11
Кількість переглядів: 283

 

Раптовий артобстріл.

Якщо ви почули свист снаряда (він схожий більше на шурхіт), а через 2-3 секунди – ВИБУХ !!!, одразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів достатньо далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили досить безпечну відстань. Однак наступний снаряд може розірватись ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко й уважно озирніться довкола: де можна сховатись надійніше?

У разі, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі чи трамваї – слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги у напрямку „від будинків і споруд” і лягти на землю. ОЗИРНІТЬСЯ – і очима пошукайте більш надійного укриття неподалік. Перебігати слід короткими–швидкими стрибками одразу ПІСЛЯ НАСТУПНОГО ВИБУХУ.

Якщо перші вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі – не розраховуйте, що на авто ви зможете втекти від обстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться далі обстріл, скажімо, з мінометів. Окрім того, бензобак вашого авто додає небезпечного ризику обгоріти – НЕГАЙНО ЗУПИНЯЙТЕ МАШИНУ І ЯКНАЙШВИДШЕ ШУКАЙТЕ УКРИТТЯ.

НЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ для укриття такі місця:

  • ПІД’ЇЗДИ будь-яких будинків, навіть невеличкі прибудови. Від багатоповерхових (багатоквартирних) будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50; 

  • місця ПІД різною технікою (скажімо, під вантажівкою чи під автобусом);

  • звичайні ЖЕКівські ПІДВАЛИ будинків. Вони зовсім не пристосовані для укриття на випадок авіанальотів чи ракетно-артилерійських обстрілів (йдеться про слабке перекриття, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо). Є великий ризик опинитися під масивними завалами. Захаращення таких підвалів може привести до моментальної пожежі або задимленості.

У жодному разі не слід ховатися ПІД СТІНАМИ БУДИНКІВ! Теперішні бетонні „коробки” не мають щонайменшого запасу міцності і легко розсипаються („складаються”) не тільки від прямого попадання, а й навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик зсувів, обвалів та завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів та магазинів, існує ЗАГРОЗА УШКОДЖЕННЯ СКЛОМ.

Інколи люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, у місцях, заставлених контейнерами, ящиками, будматеріалами тощо (спрацьовує підсвідомий рефлекс: заховатися так, щоб не бачити нічого). Помилка в тому,  що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети й речовини: виникає РИЗИК ОПИНИТИСЯ СЕРЕД РАПТОВОЇ ПОЖЕЖІ.

Вибух бомби чи снаряду У ВОДІ, навіть на значній відстані, є дуже небезпечним: сильний гідроудар і – як наслідок – ВАЖКА КОНТУЗІЯ.

МОЖНА заховатися в таких місцях:

  • у спеціально обладнаному бомбосховищі. Від звичайного ЖЕКівського підвалу справжнє бомбосховище відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції та наявністю двох (і більше) виходів на поверхню; 

  • у підземному переході;

  • в метро; 

  • в будь-якій канаві, траншеї чи ямі. 

В найгіршому випадку – просто лягайте на землю і ЛЕЖІТЬ, ЗАКРИВШИ ГОЛОВУ РУКАМИ! Переважна більшість снарядів та бомб розриваються у верхньому шарі ґрунту чи асфальту, тож осколки в момент вибуху розлітаються НА ВИСОТІ щонайменше 30-50см. НАД ПОВЕРХНЕЮ.

Отже, загальне правило: ваше укриття має бути хоч мінімально заглибленим і, разом з тим, має знаходитися подалі від споруд, які можуть обвалитися на вас зверху при прямому попаданні, або можуть спалахнути. Ідеальний захист дає ТРАНШЕЯ ЧИ КАНАВА (подібна до окопу) ГЛИБИНОЮ 1 - 2 метри, на відкритому місці.

Заховавшись в укритті, лягайте і обхопіть голову руками. Трохи ВІДКРИЙТЕ РОТА – це вбереже від контузії при близькому розриві снаряду чи бомби.

Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться. Можна спробувати подумки рахувати хвилини – це відволікає. Так ви зможете орієнтуватися в ситуації. Артилерійський обстріл не ТРИВАЄ вічно, щонайбільше – 20 ХВИЛИН; авіаналіт – значно менше. В наші часи не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються.

Після закінчення обстрілу (бомбардування).

Залишаючи схованку, не втрачайте пильність. Тепер уся ваша увага має бути зосереджена ПІД НОГИ! НЕ ПІДНІМАЙТЕ з землі жодних незнайомих вам ПРЕДМЕТІВ! Авіабомба, ракета чи снаряд може бути КАСЕТНИМИ (складитьсь з багатьох елементів, частина з яких не вибухнула).

Бойові елементи часто не розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках – від найменшого руху чи дотику. ВСЯ УВАГА – ДІТЯМ І ПІДЛІТКАМ: не дайте їм підняти будь-що з-під ніг!

Укриття найпростішого типу.
 До них відносяться спеціально збудовані щілини, а також підвали та інші заглиблені приміщення, які пристосовані для захисту людей.

У системі захисту населення особливе значення мають найпростіші укриття типу щілин. Це найбільш масові захисні споруди, що можуть бути збудовані населенням у найкоротший термін.

ЩІЛИНИ викопуються в ґрунті у вигляді вузьких ровів зі зломами в плані під кутом 90÷120°. Довжина прямого відрізка повинна бути не більше 15 м. Місткість щілин від 10 до 50 чоловік. В щілинах до 25 чоловік робиться один вхід, а при більшій – два входи. Перекриття і крутості щілини повинні витримувати навантаження від ваги ґрунтової засипки товщиною 50÷60 см, бокового навантаження ґрунту і дії ударної хвилі на поверхні землі 0,51 кгс/см². Матеріали для настилу перекриття і обшивки крутизни щілин:  ліс круглий, пиломатеріали, залізобетонні вироби та інші.

ЩІЛИНИ БУДУЮТЬ ВІДКРИТИМИ І ПЕРЕКРИТИМИ.  

ПЕРЕКРИТА ЩІЛИНА: надійно захищає від осколкових і кулькових бомб, від запалювальних засобів.

ВІДКРИТА ЩІЛИНА - це зигзагоподібна траншея з кількох прямолінійних ділянок довжиною до 15 м. Глибина її - 1,8 - 2,0 м; ширина: зверху - 1,1-1,3 м, на дні - 0,8 м. Будівництво щілини починається з розмітки і трасування, тобто визначення її плану на місцевості. Копають спочатку на ширину дна. В міру заглиблення поступово підрівнюють крутизну, доводячи до потрібних параметрів. Стінки (крутизну) щілини укріплюють дошками, жердинами, очеретом, іншими наявними матеріалами. Викопуються в ґрунті у вигляді вузьких ровів зі зломами в плані під кутом 90÷120°.

Коли є час і в разі потреби, щілину перекривають колодами, шпалами або малогабаритними залізобетонними плитами. Зверху покриття влаштовують шар гідроізоляції з толю, руберойду, хлорвінілової плівки або утрамбовують шар глини і насипають шар ґрунту товщиною 50-60 см. У перекритій щілині роблять вхід з однієї або двох сторін з дверима і тамбуром. Для вентиляції встановлюють витяжну коробку.

Нормальна місткість щілини – 10-15 чоловік.

Підвали та інші заглиблені і підземні приміщення і споруди, які пристосовуються під простіші укриття, повинні бути достатньо міцні, з огороджуючими конструкціями із не горючих матеріалів і не мати транзитних комунікацій (трубопроводів опалення, водзабезпечення діаметром більше 70 мм, паропроводів більше 40 мм, кабелів високої напруги). Місткість укриттів в підвалах будинків рекомендується приймати 50÷300 чоловік.

Увага!

Якщо ви бачите прояви сепаратизму, антиукраїнські провокації, злочинні дії, спрямовані проти людей, акти мародерства та інші подібні прояви,

ТЕЛЕФОНУЙТЕ

Це гаряча лінія СБУ – 0 800 50 14 82

Номер для всіх регіонів України. Реагують майже миттєво. Розповсюджуйте цю інформацію!

З УСІХ питань потенційних НЕБЕЗПЕК і можливостей використання засобів захисту звертатись в консультаційний центр в Сумській області: (0542) 66-55-74; 66-55-75

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Сумської області

Сумські територіальні курси цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (ІІ категорії)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь