Коровинська громада
Сумська область, Роменський район

З Водохрещем Христовим!

Дата: 19.01.2021 13:28
Кількість переглядів: 307

Цього дня , 19 січня, люди по всьому світу згадують важливу подію в житті Ісуса Христа – його хрещення в річці Йордан.

Водохреще, воно ж Хрещення Господнє або Богоявлення, завершує зимові святки, тобто свята різдвяно-новорічного циклу. Воно є одним із найбільших християнських свят.

Свято Хрещення Господнього є неперехідним, тобто кожного року відзначається в один і той самий день – 19 січня (6 січня за старим стилем). Цього дня православна церква згадує євангельську подію – як пророк Іоанн Предтеча хрестив Ісуса Христа в річці Йордан.

Свято належить до числа дванадесятих у православної церкви (дванадцяти найважливіших свят після Великодня, присвячених подіям земного життя Ісуса Христа

Згідно з євангельською розповіддю, після посту та мандрів у пустелі пророк Іоанн Предтеча прибув до річки Йордан. Там він розповідав народу про покаяння і хрещення на відпущення гріхів. Народ вірив пророцтвам Іоанна Предтечі, багато хто хрестився у водах Йордану.

Одного разу до берегів річки прийшов сам Ісус Христос. На той момент йому було 30 років. Спаситель попросив Іоанна хрестити його. Пророк був здивований до глибини душі таким проханням, але Христос запевнив його, що "годиться виповнити усю правду".

Під час хрещення розкрилося небо й на Ісуса зійшов святий дух у вигляді голуба. При цьому було чути голос із неба: "Це син мій улюблений, що його я вподобав". Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Християни вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже цього дня Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба.

Після хрещення Ісус Христос пішов у пустелю, щоб на самоті, молитві і пості підготуватися до виконання місії, з якою він прийшов на землю.

Як святкують Водохреще: традиції та обряди

Святкування Хрещення Господнього розпочинається вже 18 січня ввечері. В цей час у храмах правлять служби та освячують воду віруючих. У Водохресний святвечір готується голодна кутя, а сім'я збирається за святковим столом із появою на небі першої зірки.

На 19 січня також освячують воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі двір, криниці та домашніх тварин. Віряни використовують її впродовж усього року як ліки на випадок хвороби. Дівчата ж намагалися умитися водохресною водою, щоб зберегти красу.

Освячення води відбувається не лише в церкві, але й на берегах річок, струмків, озер. Для цього ще напередодні прорубують у льоді ополонку в формі хреста. А вирубаний великий хрест встановлюють вертикально поруч із ополонкою. 

Після відправи священик занурює в ополонку хрест, таким чином освячуючи воду. Там же на водоймах проходять водохресні купання. Занурення в ополонці символізує очищення від гріхів – люди вірять, що вода на Водохреще набуває цілющих властивостей.

Що не можна робити на Водохреща?

  • Не можна набирати багато води, яка, як вважається, на Водохреща набуває цілющих властивостей;
  • Не можна лаятися і сваритися;
  • Не можна прибирати, в’язати шити, важко працювати, а також прати.
  • У водохресний Святвечір і на саме Хрещення не можна давати гроші в борг. Краще нічого не виносити з дому та не роздавати. Інакше весь рік будете жити в бідності.
Прикмети на Водохреща
  • Якщо в цей день ясна і холодна погода – до посушливого літа, похмура і сніжна – до хорошого урожаю.
  • На Йордан сніг йде – до врожаю, а ясний день – до неврожаю.
  • Під час освячення води йде сніг – добре будуть роїтися бджоли і колоситься хліба.
  • Якщо вдень іній, то у відповідний день (такого ж числа) треба сіяти пшеницю.
  • Якщо в цей день зоряна ніч, то вродять горіхи і ягоди.
  • Сині хмари на Водохреща говорять про врожайний рік.
  • Багато снігу на Водохреще – здоров’я буде міцним.
  • Фото без опису

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь